Rešavanje problema s aknama i negom problematične kože

Branka Blog 2024-06-07

Praktični saveti za rešavanje problema s aknama i negu problematične kože. Ispitajte različite metode tretmana, prirodne preparate i iskustva drugih u borbi protiv bubuljica.

Kako rešiti probleme s aknama i negovati problematičnu kožu

Problemi s aknama su česta briga mnogih osoba, bez obzira na uzrast. Suva, masna ili kombinovana koza može biti izvor frustracija, ali pravilnom negom i tretmanima moguće je postići znatno poboljšanje. U ovom članku ćemo razmotriti različite metode tretmana, prirodne preparate i iskustva u borbi protiv bubuljica.

Prepoznavanje tipova akni i uzroka

Pre nego što krenemo u rešavanje problema s aknama, važno je razumeti sa kojim tipom akni imamo posla. Najčešći oblici uključuju:

  • Komedone (otvorene i zatvorene)
  • Papule i pustule (upaljene bubuljice)
  • Nodule (duboke, bolne upale)
  • Ciste (teške, inficirane upale)

Uzroci mogu biti različiti - hormonski disbalans, stres, loša ishrana, neodgovarajuća nega kože ili genetska predispozicija. Često je potrebna kombinacija tretmana za postizanje rezultata.

Dokazani preparati za tretman akni

Mnogi korisnici dele pozitivna iskustva s različitim preparatima:

1. Retinoidi

Differin (adapalen) i Sona gel su popularni izbori. Ovi preparati deluju tako što ubrzavaju proces obnove kože i sprečavaju začepljenje pora. Međutim, mogu izazvati početno pogoršanje stanja i perutanje kože pre nego što se vide rezultati, što traje 8-12 nedelja.

2. Benzil peroksid

Benzac gel u različitim koncentracijama (2.5%, 5%, 10%) efikasan je u ubijanju bakterija koje uzrokuju akne. Može biti agresivan za osetljivu kožu, pa je preporučljivo početi s nižim koncentracijama.

3. Antibiotici

Topikalni antibiotici kao što su klindamicin i eritromicin često se koriste u kombinaciji s drugim preparatima. Oralni antibiotici (tetraciklini) rezervisani su za teže slučajeve, ali dugotrajna upotreba može dovesti do rezistencije bakterija.

4. Azelaina kiselina

Skinoren (azelaina kiselina) deluje protiv bakterija, smanjuje upalu i pomaže u uklanjanju fleka. Međutim, nekim korisnicima može izazvati iritaciju.

Prirodni preparati i kućni tretmani

Pored farmaceutskih preparata, mnogi korisnici preporučuju prirodne metode:

Ulje čajevca

Eterično ulje čajevca ima snažna antibakterijska svojstva. Nanosi se direktno na bubuljice 1-2 puta dnevno. Važno je koristiti ga umereno jer može isušiti kožu.

Cinkova pasta

Babylove kreme sa cinkom ili obična cinkova pasta pomažu u sušenju bubuljica i smanjenju upale.

Med i propolis

Groždjana mast sa medom i propolisom pokazala se efikasnom u smirivanju upaljenih bubuljica.

Gline i maske

Maske od gline (zelene, bele ili plave) apsorbuju višak sebuma i čiste pore. Freemanske maske sa avokadom takođe dobijaju dobre ocene.

Hormonski faktori i sistemski tretmani

Kod hormonskih akni koje se javljaju oko brade i vrata, često je potrebna konsultacija sa ginekologom i endokrinologom. Hormonski testovi mogu otkriti disbalans:

  • Estradiol
  • Progesteron
  • Testosteron
  • LH i FSH
  • Prolaktin
  • Hormoni štitne žlezde

Kontracepcijske pilule (Diane 35) mogu pomoći kod hormonskih akni, ali imaju potencijalne nuspojave. Roakutan (izotretinoin) je snažan lek rezervisan za teške slučajeve akni, sa značajnim nuspojavama.

Ishrana i način života

Iako ishrana ne uzrokuje akne direktno, može pogoršati stanje:

  • Smanjiti unos šećera i rafinisanih ugljenih hidrata
  • Izbegavati mlečne proizvode (kod nekih osoba)
  • Povećati unos vode i antioksidansa
  • Koristiti caj od koprive ili zeleni caj za detoksikaciju

Redovna fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju i smanjuje stres, što može pozitivno uticati na stanje kože.

Čisteči rituali i nega kože

Pravilan ritual čišćenja je ključan:

  1. Čišćenje: Glicerinski sapun, Sebamed ili blagi gelovi za umivanje
  2. Tonik: Bezalkoholni tonici sa salicilnom kiselinom ili biljnim ekstraktima
  3. Tretman: Aktivni preparati (retinoidi, antibiotici, benzil peroksid)
  4. Hidratacija: Pantenol krem gel, Avene Clean AC, Eucerin Aquaporin
  5. Zaštita: Kremu sa SPF-om dnevno, posebno kod upotrebe retinoida

Česta pitanja i odgovori

Da li čišćenje lica kod kozmetičara pomaže?

Mehaničko čišćenje može pomoći u uklanjanju komedona, ali može i pogoršati stanje ako se radi na upaljenoj koži. Bolje je prvo smiriti upalu preparatima pa tek onda ići na čišćenje.

Kako brže ukloniti fleke nakon akni?

Azelaina kiselina, vitamina C serum, retinol i hemijski pilingovi (glikolna kiselina) mogu ubrzati proces izbledećivanja fleka. Zaštita od sunca je obavezna da bi se sprečilo tamnjenje fleka.

Šta raditi kada se stanje pogorša nakon početka tretmana?

Početno pogoršanje je normalno kod mnogih tretmana (posebno retinoida i benzil peroksida). Ako iritacija postane prejaka, smanjite učestalost primene (svaki drugi dan) i pojačajte hidrataciju.

Zaključak

Rešavanje problema s aknama zahteva strpljenje i konzistentnost. Ono što deluje kod jedne osobe ne mora nužno delovati kod druge, stoga je važno pronaći terapiju koja odgovara vašem tipu kože i specifičnom problemu. Konsultacija sa dermatologom je obavezna za teže slučajeve, posebno ako domaći tretmani i bezreceptni preparati ne daju rezultate.

Imajte na umu da proces lečenja akni može trajati nedeljama i mesecima, ali uz pravilnu negu i terapiju, poboljšanje je izvesno. Ne odustajte i budite blagi prema svojoj koži - agresivni tretmani često mogu pogoršati stanje umesto da ga reše.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.