Česte zablude o gubitku težine i treningu - Šta zaista deluje?

Branka Blog 2024-07-04

Razotkrivanje čestih zabluda o gubitku težine, treningu i ishrani. Saznajte šta zaista deluje, a šta su samo mitovi u svetu fitnessa.

Česte zablude o gubitku težine i treningu

Da li sauna zaista topi masne naslage?

Mnogo ljudi pokušava da se oslobodi viška kilograma u sauni, ali u tome ne uspevaju. Iako boravak u sauni punoj pare aktivira metabolizam, jača sistem termoregulacije i pročišćava organizam, preznojavanje do iznemoglosti zapravo nema nikakve veze sa mršavljenjem.

U sauni se gubi izvesna količina znoja što se očigledno reflektuje na telesnu težinu. Međutim, reč je o trenutnom padu kilaže koji se ubrzo unošenjem vode u organizam nadoknadi.

Zabluda br. 1: Lagano dizanje tegova stvara jake mišiće

Superlagano dizanje tegova dovodi do superdugačkog treninga i to je sve. Najveće povećanje snage se postiže tako da se faza dizanja radi što je moguće brže.

Zabluda br. 2: Neumerene količine belančevina povećavaju mišićnu masu

Donekle da, belančevine podstiču proces stvaranja mišića koji se zove proteinska sinteza, ali vam za to nisu potrebne neumerene količine. Mnogo je bitnije kada konzumirate belančevine i da uporedo s njima unosite odgovarajuću količinu ugljenih hidrata.

Zabluda br. 3: Istezanje nogu je bezbednije za kolena od čučnjeva

Istraživanja pokazuju da su vežbe otvorenog lanca (poput istezanja nogu) potencijalno opasnije od pokreta zatvorenog lanca (kao što su čučnjevi), jer stvaraju neravnomeran pritisak na patelu (čašicu kolena).

Zabluda br. 4: Nikad ne forsirajte mišić koji vas boli

Ako vas mišić ne boli na dodir i možete normalno da pravite sve pokrete, slobodno idite u teretanu. Počnite sa desetominutnom vožnjom bicikla, zatim radite vežbe sa umerenim brojem ponavljanja.

Zabluda br. 5: Istezanje sprečava povrede

Istezanje povećava elastičnost, ali većina povreda se dešava prilikom izvođenja normalnih pokreta. Zagrevanje je ključ za sprečavanje povreda jer tako postepeno ubrzavate cirkulaciju i pripremate mišiće za aktivnost.

Dizanje tegova nije samo za muškarce

Žene se često plaše prevelikih mišića pa izbegavaju dizanje tegova. Međutim, za veličinu mišića krivac je testosteron, a muškarci imaju 20 do 30 puta više testosterona od žena. Dizanje tegova preporučuje se svim ženama koje se bave fitnesom.

Trčanje i izgradnja mišića

Jedna od najčešćih zabluda je da trčanje nije kompatibilno s izgradnjom mišićne mase. Ovo je potpuno pogrešno - trčanje će vam pomoći da izgradite i definišete mišiće, pogotovo u donjem delu tela.

Mit o osam čaša vode dnevno

Organizam većinu vode uzima iz hrane koju pojedemo. Prosečan čovek izgubi dnevno četiri do šest čaša vode, zato pijte samo kad ste žedni - vaše telo najbolje oseća kada mu je potrebna voda.

Da li je vegetarijanska ishrana uvek zdravija?

Izbacivanje cele grupe hrane (mesa) nije nužno dobro za organizam. Meso je glavni izvor gvožđa, čiji manjak naučnici povezuju i s depresijom. Ako ste vegetarijanac, nedostatak proteina iz mesa morate nadoknaditi preko jaja, mlečnih proizvoda ili soje.

Trbušnjaci i gubitak sala na stomaku

Možete da radite trbušnjake do besvesti, ali da vam stomak i dalje bude veliki. Kako biste dobili pločice na stomaku, prvo je potrebno smanjiti težinu, a to se najbolje postiže dijetom uz kardio vežbe.

Ključ uspeha: ishrana + trening

Po svemu sudeći, glavna caka je u neadekvatnoj ishrani. Kakav god bio vaš izbor hrane, neprekidno unosite veću ili manju količinu "otrova" u organizam. Fizička aktivnost doprinosi da se deo tih otrova putem znojenja izbaci iz organizma.

Ne može se smršati samo treningom - bitna je i ispravna ishrana. Takođe, treba pronaći odgovarajuće vežbe jer većina njih samo stvara mišiće bez efektivnog sagorevanja masti.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.