Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
Sve o značaju, postupku i mogućnostima lečenja matičnim ćelijama iz pupčane vrpce. Da li je čuvanje matičnih ćelija isplativo i kako se obavlja postupak?
Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
U poslednje vreme sve češće se govori o značaju matičnih ćelija iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnoge porodice razmatraju opciju čuvanja ovih ćelija prilikom porođaja, posebno u slučajevima kada u porodici postoji rizik od određenih genetskih bolesti.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, ćelije kože i druge. Kod odraslih, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, najviše u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama gube svoju vitalnost.
Zašto čuvati matične ćelije iz pupčane vrpce?
Naučnici su otkrili da se u krvi pupčane vrpce novorođenčeta nalazi veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija. Postupak njihovog uzimanja je jednostavan, bezbolan i bezbedan kako za majku tako i za bebu. Ove ćelije se nakon uzimanja mogu zamrznuti i čuvati decenijama, da bi se kasnije koristile u lečenju.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno se matičnim ćelijama može lečiti preko 75 teških bolesti, uključujući:
- Leukemiju i druge maligne bolesti
- Urođene poremećaje metabolizma
- Poremećaje krvi i imuniteta
Postoje dve vrste terapije: autologna (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogena (lečenje ćelijama donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija.
Kako se obavlja postupak uzimanja matičnih ćelija?
Postupak je veoma jednostavan:
- Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce, uzima se krv iz dela vrpce koji je vezan za placentu
- Postupak traje samo nekoliko minuta i ne zahteva nikakav kontakt sa majkom ili bebom
- Krv se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju na analizu
- Nakon provere kvaliteta, ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u tečnom azotu
Koliko dugo se matične ćelije mogu čuvati?
Standardni ugovori za čuvanje matičnih ćelija obično traju 20 godina. Nakon tog perioda, roditelji (ili dete kada postane punoletno) mogu odlučiti da produže čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu ili da ćelije poklone banci.
Gde se mogu čuvati matične ćelije?
Trenutno u Srbiji još uvek ne postoji banka matičnih ćelija, pa se ćelije šalju u inostranstvo (najčešće u Belgiju ili Holandiju). Cena čuvanja za 20 godina kreće se oko 1800-2500 evra, u zavisnosti od banke. Očekuje se da će u skorije vreme biti otvorena banka matičnih ćelija i u Beogradu.
Da li je čuvanje matičnih ćelija isplativo?
Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od mnogo faktora. Dok neki stručnjaci smatraju da je to koristan investicija u zdravlje deteta i porodice, drugi ističu da većina ljudi nikada neće koristiti sačuvane ćelije. Međutim, u porodicama sa istorijom određenih bolesti, čuvanje matičnih ćelija može biti veoma vredno.
Zaključak
Matične ćelije iz pupčane vrpce predstavljaju revolucionaran doprinos modernoj medicini. Iako postupak njihovog čuvanja za sada predstavlja finansijsko opterećenje za mnoge porodice, potencijalne prednosti mogu biti neprocenjive, posebno u slučajevima teških bolesti. Kako tehnologija napreduje, očekuje se da će se broj bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama samo povećavati.