Kompletan vodič za negu kože tokom godišnjih doba
Saznajte kako pravilno negovati kožu tokom cele godine. Detaljni saveti za čišćenje, hidrataciju, zaštitu od sunca i prirodne tretmane za svaki tip kože.
Kompletan vodič za negu kože tokom godišnjih doba
Koža kao najveći organ našeg tela zahteva posebnu pažnju tokom cele godine. Promene temperature, vlažnost vazduha i intenzitet sunčevog zračenja direktno utiču na njeno stanje. U ovom vodiču ćemo vam predstaviti sve što treba da znate o pravilnoj nezi kože u različitim godišnjim dobima.
Prolećna nega kože
Kada prođu hladni zimski dani, koža zahteva posebnu negu. Čišćenje mora postati češće, a kreme vlažnije i sa zaštitnim faktorom. Lice bi tokom trajanja toplih dana trebalo umivati vodom i blagim sapunom dva puta dnevno.
Prolećni piling
Barem jednom u sedam dana bi trebalo uraditi piling. Koža se neprestano obnavlja - nove ćelije nastaju u unutrašnjem sloju epiderma i postupno izbijaju ka površini kože. Na kraju svog životnog veka, koji traje oko 20 dana, te ćelije se odvajaju i potrebno ih je ukloniti da bi ten ponovo postao blistav.
Koristite preparate sa prirodnim ili sintetičkim mikročesticama (komadići koštice kajsije, šećer, so) koji odgovaraju vašem tipu kože. Nikada ne trljajte jako vrhovima prstiju. Nanesite sredstvo za piling na čelo, nos, obraze, vrat i dekolte, masirajte nežno, a na kraju kožu temeljno isperite.
Prirodni tretmani
Kožu možete tretirati kukuruznim brašnom pomešanim sa mlakom vodom, mlekom ili tečnim sapunom. Nakon pilinga obavezno nanesite hidratantnu masku koja će smekšati kožu i dati joj svež izgled.
Maska može biti kupovna ili je možete napraviti sami:
- Umutite jedno celo jaje i nanesite ga na lice, vrat i dekolte. Ostavite da stoji oko 20 minuta, a potom isperite mlakom vodom.
- Kvasac sa nekoliko kapi mleka je odličan protiv masne kože i mitisera.
- Kolutovi krastavca ili izgnječena jagoda hidriraju kožu i daju joj svež izgled.
Letnja nega kože
Leti je ključno pojačati unos tečnosti u organizam. Pijte vodu, ali i ceđene sokove. Rashlađeni čajevi će vam takođe prijati - zeleni čaj sa nekoliko kapi limuna je provereni čistač organizma. Pijte ga nakon glavnog obroka, a čaj od kamilice je blagotvoran - možete ga i piti i umivati se njime.
Promena kremnog režima
Ako ste tokom zime koristili kreme koje hrane kožu i daju joj neophodnu masnoću tokom vetrovitih i hladnih dana, sada pređite na hidratantne kreme. Pre kupovine se konsultujte sa dermatologom. Takođe, trudite se da tokom dana koristite kreme sa zaštitnim faktorom kako biste opušteno uživali u dugo očekivanom suncu.
Kupke za osveženje
Kupke ne samo da neguju kožu već i relaksiraju, budu čula, pojačavaju cirkulaciju i čine kožu mekom i elastičnom. Nega tela, posebno ona kozmetička, bazira se na vodi - osnovnom elementu kojim održavamo čistoću i lepotu kože.
Tuširanje toplom vodom trebalo bi da bude deo svakodnevne higijene. Tuširanje može biti i svojevrstan oblik masaže ako upotrebite jak vodeni mlaz, a dobro je i za ublažavanje stresa i napetosti.
Jesenja priprema kože
Koža kao najveći organ našeg tela zahteva posebnu pažnju pred dolazak hladnijih dana. Prije svega, za meku i hidratiziranu kožu neophodno je osigurati dovoljan unos zdravih omega masnih kiselina u hrani.
Pronaći ćemo ih u maslinovom ulju i ribi koja bi trebala biti neizostavna namirnica na našem tanjuru barem jednom sedmično. Dobar izbor su svakako i orašasti plodovi kao što su orasi, bademi, lješnjaci i pistacije.
Borba protiv akni
Dolaskom toplijeg vremena češće se javlja i pojačano znojenje što može uzrokovati nastanak akni i problema sa kožom. Taj problem možemo rešiti sa zelenim lisnatim povrćem koje sadrži neophodne vitamine A, B, C i E, mineral cink, kao i omega-3, 6 ili 9 masne kiseline.
Zimska nega kože
Zimi je koža posebno izložena oštećenjima zbog hladnoće, vetra i suvog vazduha u zagrejanim prostorijama. Važno je redovno raditi piling, koristiti uljane kupke i intenzivno hidratizirati kožu.
Regeneracija suve kože
Hladnoća, centralno grejanje i težak rad uzrokuju isušivanje i iritaciju kože ruku. Mazati ruke kremom obogaćenom vitaminima i glicerinom posle svakog pranja. Svako veče prije odlaska na spavanje umasirajte kremu za zanoktice u kožu oko nokta.
Tipovi kože i njihova nega
Postoji pet osnovnih tipova kože, a svaki zahteva poseban pristup u nezi:
Masna koža
Dobro je očistiti kako biste spriječili nastanak prišteva. Ako imate mitesere po nosu i čelu, kao i masnu T-zonu na licu, možda je stvar u hormonima. Nemojte previše čistiti masnu kožu jer biste time mogli potaknuti jače lučenje masnoća.
Suva koža
Potrebno joj je redovno pružiti dovoljnu količinu vlage. Koristite kozmetičke proizvode sa velikim udjelom hidratantnih i masnih sastojaka. Hidratantnija sredstva koriste se preko dana, a za noć više masnije preparate.
Osetljiva koža
Traži hipoalergenske preparate. Mnogo žena će za svoju kožu reći da je osjetljiva, ali zapravo ih je samo 20% koji imaju zaista takvu kožu. Najvažniji aspekti njege su ublažavanje nadraženosti i jačanje zaštitnog sloja kože.
Normalna koža
Jednostavno se njeguje i uvijek je besprijekorno lijepa. Dovoljna je lagana dnevna krema, naveče malo noćne i vaša koža će biti lijepa, čvrsta i glatka na dodir.
Kombinovana koža
Srednji dio lica (takozvana T-zona) je masniji i grublji od ostatka lica, dok obrazi naginju suhoći. Suhe dijelove kože treba mazati hidratantnim preparatima, a masnije dijelove sasvim laganim preparatima.
Zaključak
Pravilna nega kože je ključna tokom cele godine. Bez obzira na godišnje doba ili tip kože, osnovni principi ostaju isti - redovno čišćenje, hidratacija i zaštita. S obzirom da je koža najveći organ našeg tela i prva barijera protiv spoljnih uticaja, vredno je uložiti vreme i trud u njenu negu.
Pametnom kombinacijom pravilne ishrane, odgovarajućih kozmetičkih preparata i zdravih životnih navika možete postići da vaša koža ostane zdrava, blistava i mladalačka dugi niz godina.